درباره ما

ویکی بانو ، دانشنامه آزاد آرایشی بهداشتی ایران بوده و به بررسی و آموزش صحیح این مبحث می پردازد ، هدف از این دانشنامه آموزش ، پرورش ، بررسی و تبلیغات در این حوزه می باشد.

انواع سوختگی در شغل آرایشگری و راه های درمانی آن

به طور کلی سوختگی به ۳ صورت شیمیایی ، حرارتی و الکتریکی میباشد . سوختگی های شیمیایی براثر تماس پوست با مواد شیمیایی قوی ایجاد می شود . برای جلوگیری نمودن از نوع سوختگی ، قبل از هرکاری باید استفاده درست موادشیمیایی را دانسته و براساس دستورالعمل کارخانه سازنده از این مواد استفاده کنید و از کرم های محافظت کننده پوست در برابر مواد شیمیایی استفاده نمایید .
۱- سوختگی شیمیایی:
۱- مواد شیمیایی را با پنبه مرطوب یا آب و یا آب مقطر از روی سوختگی پاک کنید .
۲- لباس اطراف سوختگی را با قیچی بریده و جدا نمایید .
۳- در هر ساعت چند بار محل سوختگی را با آب سرد یا پنبه مرطوب شده با آب سرد کمپرس نمایید .
۴- افراد مصدوم را سریعا به بیمارستان منتقل نمایید . زیرا این نوع سوختگی ها آسیب های جبران ناپذیری را ایجاد می نماید .
۲- سوختگی حرارتی :
این نوع سوختگی براثر تماس پوست با اجسام داغ ایجاد میشود ( به طور مثال هنگام استفاده نادرست از موم ها ) وقتی دچار این سوختگی شدید این کارها را انجام دهید .
۱- چناچه تاول پوست پاره نشده باشد ، محل سوختگی را در آب سرد قرار دهید ( از یخ استفاده نکنید ) سپس با پارچه تمیز غیر حوله ای پوست را بپوشانید .
۲- هیچ وقت تاول های روی پوست را پاره نکنید و از هیچ کرم یا پمادی استفاده نکنید .
درصورت پاره شدن تاول ها حتما به بیمارستان مراجعه کنید
۴- زخم و سوختگی را تمیز نکنید و لباس های چسبیده شده به بدن را روی زخم ها بر ندارید وفقط روی سوختگی را با پارچه ملافه ای به صورت آزاد و رها بپوشانید .
سوختگی الکتریکی :
این نوع سوختگی براثر خرابی لوازم برقی مورد استفاده و اتصال سیم های برق با هم و تماس دست با قسمت های هادی جریان الکتریکی ایجاد میشوذ . در این مواقع سریعا جریان برق را قطع کنید و با چوب و یا وسایل پلاستیکی سیم برق را از فرد مصدوم دور کنید برق گرفتگی شدید چون موجب شوک شدید میگردد و باید مصدوم سریعا به بیمارستان منتقل شود . در صورتی که برق گرفتگی موضعی وساده باشد محل سوختگی را در آب قرارداده و سپس ضد عفونی کنید . ( برق گرفتگی به سیستم عصبی و قلب آسیب می رساند )
استفاده آرایشگران از مواد شیمیایی همچون رنگ مو ، دکلره ، استفاده از دستگاه های الکتریکی همچون سشوار ، اتوی مو ، و … میتواند دچار این نوع از سوختگی بشودویکی بانو ، جامع ترین دانشنامه آرایشی بهداشتی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *