درباره ما

ویکی بانو ، دانشنامه آزاد آرایشی بهداشتی ایران بوده و به بررسی و آموزش صحیح این مبحث می پردازد ، هدف از این دانشنامه آموزش ، پرورش ، بررسی و تبلیغات در این حوزه می باشد.

خواص دارویی زرشک

زرشک به دو صورت در طبيعت وجود دارد : زرشک دانه دار و زرشک بي دانه .
مشخصات : زرشک درختچه اي است خاردار به ارتفاع ۳تا ۰ متر و داراي شاخه هاي شکننده است ارتفاع بعضي از نمونه هاي آن در محيط هاي مساعد به ۶ متر مي رسد. چوب آن رنگ زرد دارد بطوري که اگر شاخه آن شکسته شود ، اين رنگ بخوبي ظاهر مي گردد . اين درختچه در ارتفاعات البرز غالباً توام با درختان ديگر به چشم مي خورد .شاخه هاي بلند آن تيغ هاي فراوان دارد . گل هاي آن که در ارديبهشت و خرداد ظاهر مي شود به رنگ زرد زيبا و
مجتمع بصورت خوشه اي آويز است . ميوه آن کوچک ، قرمز رنگ ، بيضوي و  بسیار زرشک طعم است .
طبيعت آن : طبيعت زرشک بي دانه سرد وخشک است .

خواص درماني :
ريشه و پوست ساقه زرشک ، از داروهاي تلخ بشمار آمده و اثر مقوي صفرا بر و مسهلي به مقادير نسبتاً زياد دارند . آنچه از نظر درماني قابل ارزش است پوست ثانوي ريشه و ساقه مي باش ضد د که اثر تصفيه کننده خون ، عفوني کننده و کمي مسهلي دارند .
پوست ريشه و ساقه زرشک را در بي نظمي هاي محل دستگاه گوارش که منشاء کبدي يا کليوي داشته باشد هم چنين در سوء هضم هاي مزمن همراه با بي اشتهايي _ يبوست _ زردي _ يرقان _ رماتيسم _ تب هاي عفوني _ تيفوئيد و خونريزي هايي که در فواصل قاعدگي رخ مي دهد بکار مي رود .
برگ زرشک در ديسانتري هاي مزمن و اسکوربوت (عوارض ناشي از فقدان ويتامين c ) مصرف مي شود . زيرا جويدن برگ باعث سفت شدن لثه دندان در بيماري اسکوربوت مي گردد .
اشکال دارويي :
دم کرده يا جوشانده : دم کرده يا جوشانده ۱ گرم پوست ثانوي گياه(يا ساقه پوست ريشه ) در نيم ليتر آب سرد وارد کرده به مرحله جوشاندن مي رسانند سپس با عسل يا قند شيرين کرده و به مقدار ۳ فنجان در روز جهت رفع آب آوردن ، بين غذاهاي صبح وظهر وشب مصرف نمايند . ريشه گياه در رفع زردي ، ترشحات زنانگي و بيماريهاي دهان اثرات مفيد ظاهر مي شود.
محل رويش آن وگيالن ، رودبار ، نواحي کوهستاني شمال ايران ، خراسان و بر خي از استانهاي ديگر کشور است .ویکی بانو ، جامع ترین دانشنامه آرایشی بهداشتی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *