درباره ما

ویکی بانو ، دانشنامه آزاد آرایشی بهداشتی ایران بوده و به بررسی و آموزش صحیح این مبحث می پردازد ، هدف از این دانشنامه آموزش ، پرورش ، بررسی و تبلیغات در این حوزه می باشد.

جوش صورت

علت به وجود آمدن جوش روی پوست بدن چیست؟

علت به وجود آمدن جوش:

علّت ایجاد جوش در تمام نقاط بدن این است که بدن دارای غدّد چربی به نام غدّد سبابه است که وظیفۀ این غدّد ترشح چربی لازم برای حفظ رطوبت و انعطاف پذیری پوست است. پوست همواره در حال نوسازی سلول های مرده است. حال اگر این سلول ها باعث بسته شدن منافذ پوست شوند محیط مناسب برای رشد باکتری ها به وجود می آید. در نتیجه تجمّع باکتری ها در زیر منافذ بسته شده همراه با چربی بیش از حد منجر به بروز آکنه در محل مذکور می شود.

تولید بیش از حد هورمون تستوسترون در مردان و زنان باعث رشد بیشتر غدّد سبابه و در نتیجه ترشح بیشتر چربی به داخل فولیکول های مو می شود. در ضمن سلول های پوستی نزدیک حفره ماده کراتین تولید می کنند و وقتی این دو ماده مخلوط شوند باعث ایجاد نقاط سیاه رنگی روی پوست می شوند.زمانی که منافذ غدّد با این ماده مسدود شود، باکتری ها شروع به تجمع و رشد نموده و باعث ملتهب شدن این ناحیه از پوست شده و جوش یا آکنه (برآمدگی های چربی زیر پوستی) ایجاد می شوند.

نوجوانان به دلیل فعالیت زیاد هورمون ها در دوران بلوغ مستعّد جوش زدن هستند. زنان نیز به دلیل تغییرات هورمونی در قاعدگی و بارداری احتمال جوش زدن زیادی دارند. این مشکل پوستی نتیجه ترکیبی از عوامل مانند هورمون ها، چربی زیاد، استرس، استفاده از محصولات مراقبت از پوست نامناسب و داروهای خوراکی بوده و تمام عوامل ذکر شده در ایجاد جوش و بدتر شدن جوش ها می توانند نقش به سزایی داشته باشند.

چه کسانی به جوش مبتلا می شوند؟

جوشیک بیماری پوستی بسیار شایع می باشد که بسیاری از مردم به آن مبتلا هستند اما این بیماری در جوانان و نوجوانان شایع تر است نزدیک به ۸۵% از افراد در سن بین۱۲ تا ۲۳ سال به آن مبتلا می شوند، در اکثر افراد آکنه در ۳۰ سالگی بهبود مییابد اما در برخی در ۴۰ تا ۵۰ سالگی به آن مبتلا می شوند.

 ویکی بانو ، جامع ترین دانشنامه آرایشی بهداشتی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *